Image Image

Kurmaca Film Jürisi

Image

Prof. Dr. Ceyhan Kandemir

Prof. Dr. Ceyhan Kandemir; İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü öğretim üyesidir, aynı zamanda Deutsche Welle Akademi ile ortaklaşa yürütülen Uluslararası Medya Çalışmaları Yüksek Lisans Program Başkanlığı'nı yürütmektedir. 2005 yılından itibaren Almanya Hochschule Bonn Rhein Sieg, Viyana İletişim Fakültesi ve benzeri Fakültelerle işbirliği ve,Yaz Akademileri gerçekleştirmiştir . Akademik çalışma alanları görsel işitsel tasarım, görüntü estetiği ve etiği, uluslararası televizyon yayıncılığı, dijital televizyon yayıncılığı, görsel işitsel yapım yönetim ve sorunsallarıdır. Çok sayıda müzik videosu; reklam filmi; belgesel film yönetmenliğinin ( İstanbul’da Azınlık İbadethaneleri; 2011 Viyana Erasmus Media Awards Mükemmeliyet Madalyası ) yanı sıra; “Karla” isimli uzun metraj sinema filminin yönetmenliğini üstlenmiştir. Karla filmi 2020 yılında Uluslararası Antakya Film Festivali’nde En İyi Film Müziği Ödülü ve Seyirci Özel Ödüllerini almıştır; film ayrıca Galler ve Kolombiya’da üç ayrı Uluslararası Film Festivalinde resmi seçkiye kabul edilmiştir. Prof. Dr. Kandemir; Almanca ve İngilizce bilmektedir. En önemlisi bir kız babasıdır.

Image

Yönetmen Barış Hancıoğulları

1979’da İzmir’de doğdu. 2003 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV bölümüne girdi ve 2007’de mezun oldu. Sonraki yıllarda kısa filmler çekmeye devam etti ve çeşitli filmlerde yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. Ayrıca 1999–2009 yılları arasında profesyonel olarak müzisyenlik yaptı.

FİLMOGRAFİ (Yazan ve Yöneten)
- 2020 “Yeniden Leyla” (99’, kurmaca)
- 2017 “Ne zaman ölsem” (Çağıl Kaya video klibi)
- 2015 “Mahfuz” (21’, kurmaca)
- 2015 “Ağır Aksak” (Çağıl Kaya video klibi)
- 2011 “Tam Ekran” (11’, kurmaca)
- 2007 “Yarın Geçti” (28’, kurmaca)

YÖNETMEN YARDIMCISI OLARAK ÇALIŞTIĞI FİLMLER
- “Sesime Gel” (2014, Yön: Hüseyin Karabey)
- “Unutma Beni İstanbul” (2011, Yön: Begic, Niziris, Nazarian, Arsenjevic, Abu-Assad, Shargawi, Markarian)

Image

Oyuncu S. Emrah Özdemir

1979 yılında Sivas’ta doğdu. Çocukluk yıllarını Ankara’da geçirdikten sonra 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Antropoloji bölümünde lisans eğitimine başladı. Aynı sene, İstanbul Üniversitesi Öğrenci Kültür Merkezi Tiyatro Kulübü’nde oyunculuğa başladı ve daha sonraki yıllarda da burada reji ve eğitmenlik faaliyetlerinde bulundu. 2009 yılında ise Bahçeşehir Üniversitesi İleri Oyunculuk yüksek lisans bölümünden mezun oldu. 2008 yılında Hüseyin Karabey’in ilk uzun metraj filminde (Gitmek) o da ilk sinema oyunculuğu deneyimini yaşadı. Daha sonra oyuncu olarak yer aldığı bazı filmler, Sesime Gel, Abluka, Görülmüştür, Beni Sevenler Listesi, Yeniden Leyla oldu. 2020 yılında oynadığı Hayaletler filmiyle 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünü kazandı.

Belgesel Film Jürisi

Image

Doç. Dr. Lokman Zor

Lokman Zor Erzurum’da doğdu. Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı’nda lisans eğitimini tamamladıktan sonra bir süre İstanbul’da çeşitli medya kuruluşlarında metin yazarı olarak görev yaptı.
Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo Televizyon ve Sinema Anabilim Dalı'nda Yüksek Lisans, Gazetecilik Anabilim Dalı'nda doktora eğitimini tamamladı. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde 2004 yılında öğretim görevlisi olarak başladığı akademik hayatını İletişim Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak devam ettirmektedir.
TRT Radyolarında yayınlanan radyo oyunlarının yanı sıra öykü, makale, deneme, söyleşi, eleştiri gibi birçok edebi çalışması çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlandı. Yazdığı tiyatro oyunları ve öyküleriyle çeşitli yarışmalarda çok sayıda ödül aldı. Öykülerinin yer aldığı “Her Ne ise Aşk” ve “Olmak İçin Aşk Gerek” isimli öykü kitaplarının yanı sıra akademik araştırmalarından oluşan "Sinemada Oyuncu Yönetimi" ve "SSCB Dönemi ve Bağımsızlık Sonrası Kazakistan Sineması" isimli iki kitabı, editörlük ve bölüm yazarlığı yaptığı çeşitli kitapları bulunmaktadır.
Evli ve iki çocuk babasıdır.

Image

Dr. Öğr. Üyesi Sinem Tuna

Dr. Öğr. Üyesi Sinem Tuna, Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi bölümünde tamamladı. 2005 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi’nden yüksek lisans, 2012 yılında İstanbul Üniversitesi sosyal bilimler enstitüsünden doktora decelerini aldı. 2004 yılında araştırma görevlisi olarak Kültür Üniversitesi’nde başladığı akademik hayatı kesintisiz olarak devam etmektedir. Kültür, Aydın, Beykent, Bilgi, İstanbul Üniversitesi ve Harp Akademileri’nde dersler verdi. 2013 yılından bu yana Gelişim Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü öğretim üyesiyidir. Fransız (Cezair) Sokağı’nın açılış organizasyonunu yapan ekipteydi. Ulusal ve uluslararası kongrelerin organizasyonlarını üstlendi.

Image

Yönetmen Nesli Özalp Tuncer

1988, İzmir doğumludur. 2010 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Tv ve Sinema Bölümü’nde lisansını, 2016 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Film Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Sinema eğitimini ulusal ve uluslararası filmcilerden aldığı atölyeler ile desteklemiştir. 2014 yılından beri Bornova Belediyesi'nde çalışmakta, Film Ofisi'ni yürütmektedir. Sinema ve fotoğraf alanlarında eğitim, etkinlik ve ulusal/uluslararası projeleri hayata geçirmektedir. Bağımsız bir yönetmen olarak filmleri ulusal ve uluslararası festivallerde pek çok ödül kazanmış ve gösterim seçkilerinde yer almıştır. Film çalışmalarını sürdürmektedir. 2018 yılından beri kısa film ve fotoğraf alanında çalışmalarını yürüten İzmir Film Ofisi’nin kurucusudur.

Öğrenci Filmleri Jürisi

Image

Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Akyıldız

Yavuz Akyıldız Trabzon’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İİBF'den 2008 yılında mezun oldu. Üniversite hayatı boyunca İ.Ü. Öğrenci Kültür Merkezi Sahnesinde birçok oyunda oyunculuk ve reji yaptı. Lisans eğitiminin ardından 2008-2013 yılları arasında sinema, reklam ve video alanlarında yönetmen, yönetmen yardımcılığı başta olmak üzere sektör içerisinde birçok görevde yer aldı. Bu süreç içerisinde akademik çalışmalarına devam eden Akyıldız, Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama Bölümü Yüksek Lisans programını “Michael Haneke’ üzerine yazdığı teziyle 2013 yılında bitirdi ve aynı yıl Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümüne doktora öğrencisi olarak kabul edildi. 2019 yılında Sinemada Karmaşık Öykü Anlatıcılığı başlıklı teziyle doktora derecesini alan Akyıldız, 2016 yılında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesine araştırma görevlisi olarak atanmıştır ve halen, Üniversitesinin Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde doktor öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Akyıldız’ın İlk kısa metraj çalışması 2020 yılında tamamlanan “Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye” filmidir. Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye filmi yerli ve yabancı birçok festivalde yarışmış ve ödüller almıştır.

Image

Arş. Gör. Fatih Diren

1984 yılında Çorum’da doğdu. İlkokulu, Ortaokulu ve Liseyi Çorum’da okudu. 2004 yılında Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema bölümünü kazandı. 2008 yılında Erasmus (öğrenci değişim programı) ile bir sömestr Finlandiya’nın North Karelia University of Applied Sciences Üniversitesinde 6 ay eğitimine devam etti. 2009 yılında lisans eğitimini tamamladı. Okul döneminde sektörde ulusal düzeydeki projelerde ses alanında çalışmalarda yer almaya başladı ve birçok sinema, dizi ve reklam projesinde ses operatörü ve boom operatörü olarak çalıştı. Çalıştığı bazı işler: “Beynelmilel” Sinema Filmi, “Aşk Tutulması” Sinema Filmi, “Geniş Aile” Televizyon Dizisi, “Dedemin İnsanları” Sinema Filmi, “Keşanlı Ali Destanı” Televizyon Dizisi, “İncir Reçeli 2” Sinema Filmi, “Kocan Kadar Konuş” Sinema Filmi. Sektöre ara verdikten sonra Ordu Üniversitesi Sinema Televizyon bölümünde Yüksek Lisansa başladı ve mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema bölümünde Doktora eğitimine devam etmekte ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Image

İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Selen Gökçem Akyıldız

Selen Gökçem Akyıldız, Edirne’de doğdu. Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Lisans Programından 2008 yılında mezun oldu. Lisans eğitimi sırasında fotoğraf ve sinema ile ilgilenmeye başladı. Yüksek Lisans eğitimini 2012 yılında Kadir Has Üniversitesi Sinema ve Televizyon Anabilim dalında burslu öğrenci olarak tamamladı ve İletişim Fakültesi’nde asistan olarak görev aldı. 1980’ler Türkiye’sinde kadın yönetmenlerin çalışmalarına odaklanan Yüksek Lisans tezi Never Satisfied Dissatisfied Women Hysteric Men in 1980’s Turkey adı ile kitap olarak yayınlandı. Doktora derecesini 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon Anabilim dalından 21. Yüzyılda Aşk: Bilimkurgu Sinemasında Sevme Biçimleri isimli tezi ile alan Gökçem Akyıldız, Ege Üniversitesi’nde İngilizce okutmanı, Özyeğin Üniversitesi’nde ise Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 2018 yılında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladığı Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’ndeki görevine öğretim üyesi ve İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı olarak devam etmektedir.