Image Image

2021 yılında ilkinin yapılması planlanan Niğde Ulusal Kısa Film Festivali, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde düzenlenecek olan bir sinema etkinliğidir.

Genel koordinatörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Akyıldız’ın üstlendiği festival, Arş. Gör. Fatih Diren ve Arş. Gör. Gülşah Erdoğan’ın katkılarıyla gerçekleştirilecektir. İl içinden ve il dışından çeşitli kısa filmlerin yarışacağı ve dereceye giren filmlerin izleyicilerin ilgisine ve beğenisine sunulacağı festivalin, Türkiye'de kısa film üretiminin güçlenerek yaygınlaşmasına, ulusal sinemamızın daha nitelikli bir hal almasına, sinemaseverlerin ve genç sinemacıların festival platformunda buluşmasına katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Festivalin atölye, söyleşi ve panellerle her geçen yıl daha da zenginleşeceği ve sinemaseverlere güçlü bir buluşma ve forum ortamı sunacağı beklenmektedir.

Belgesel ve kurmaca olarak iki ayrı kategoride filmlerin yarışacağı ayrıca öğrenci kısa filmlerinin de kendi içinde değerlendirmeye alınacağı Niğde Kısa Film Festivali, kısa film üretimine, kısa filmcilere kolaylık ve katkı sağlayacak düzenlemeleri ile hem ön hem de ana seçici kurullarında yer alan sinema sanatının farklı alanlarından akademisyen, aydın ve sanatçılarla nitelikli ve seçkin bir etkinlik olmayı hedeflemektedir. Katılımcıların festival dahilinde filmlerini sinema severlerle buluşturma fırsatını yakalamaları aynı zamanda seçici kurulun değerlendirmeleri ile çalışmalarını derinleştirme ve geliştirmeleri mümkün olacaktır. Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Niğde Ulusal Kısa Film Festivali’nin yerel ve ulusal alanda kültür ve sanat faaliyetlerini besleyeceği, kısa filme olan ilgi ve merakı artıracağı, zamanla ülkenin özgün ve başarılı bir kısa film festivali olma yolunda hızla ilerleyeceği öngörülmektedir. Türkiye’de kısa film üretiminin güçlenmesine, sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak hedefiyle yola çıkan Niğde Ulusal Kısa Film Festivali, üniversitenin ve kentin kültürel yaşamını zenginleştirmeyi amaçlayarak, bu yıl Haziran ayında sinemanın kentteki merkezi olmaya hazırlanmaktadır.